Lokalne analizy RCN · 4 min czytania
Jelenia Góra: ceny mieszkań i porównania pod tym samym adresem
Jelenia Góra: w dostępnych danych od 2026-01-01 do 2026-09-18 próba obejmuje 466 kwalifikujących się obserwacji sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Mediana wynosi 6461 zł/m². Adresów z co najmniej trzema obserwacjami jest 21; obejmują one 65 wpisów, czyli 13,9% próby. Sprawdzamy, ile materiału do porównania daje dokładny adres, zanim właściciel wybierze cenę ofertową.
Zacznij od historii swojego adresu, a potem zawęź porównania do zbliżonego metrażu i daty. W tej próbie najliczniejsza grupa to „40–poniżej 60 m²”: 196 obserwacji. Sama mediana dla całego miasta nie mówi, do której części rozkładu należy Twój lokal.
Sprawdź ceny pod swoim adresem — Jelenia Góra
Analiza RCN · Rynek wtórny
Co pokazują zapisane transakcje?
Jelenia Góra — 2026: 2026-01-01–2026-09-18
Stan pobranego zbioru: 2026-10-18. Próba: 466 obserwacji.
| Grupa | Liczba | Mediana za m² | Mediana ceny lokalu | Środkowe 50% za m² |
|---|---|---|---|---|
| Wszystkie metraże | 466 | 6461 zł | 325 000 zł | 5129 zł–7810 zł |
| Poniżej 40 m² | 112 | 7336 zł | 243 000 zł | 6399 zł–8756 zł |
| 40–poniżej 60 m² | 196 | 6616 zł | 324 500 zł | 5613 zł–7831 zł |
| 60–poniżej 80 m² | 101 | 5821 zł | 415 000 zł | 4814 zł–7284 zł |
| 80 m² i więcej | 57 | 4263 zł | 479 000 zł | 3437 zł–5581 zł |
| Liczba wpisów pod adresem | Liczba adresów | Obserwacje sprzedaży |
|---|---|---|
| 1 obserwacja pod adresem | 309 | 309 |
| 2 obserwacje pod adresem | 46 | 92 |
| 3–4 obserwacje pod adresem | 21 | 65 |
| Co najmniej 5 obserwacji pod adresem | 0 | 0 |
Adresy z ulicą i numerem: 376. Obserwacje bez pełnego adresu: 0. Numery wejść liczymy oddzielnie; adres nie jest identyfikatorem budynku ewidencyjnego.
| Adres | Obserwacje | Przykładowy zapis źródłowy |
|---|---|---|
| Jana Sobieskiego 82A | 4 | Rekord z 2026-01-23 |
| Ludomira Różyckiego 23 | 4 | Rekord z 2026-01-26 |
| Działkowicza 2 | 3 | Rekord z 2026-02-12 |
| Działkowicza 2a | 3 | Rekord z 2026-01-07 |
| Elewów 1 | 3 | Rekord z 2026-03-16 |
Mediana ceny lokalu i mediana za m² są liczone oddzielnie. Nie mnożymy ich przez „typowy metraż”. Różnice między grupami nie dowodzą wpływu samego metrażu lub wzrostu wartości tego samego mieszkania.
Metoda, źródła i kontrola obliczeń
- Analiza dotyczy wyłącznie wskazanego miasta; rekord musi mieć zgodną nazwę miejscowości. Nie obejmuje automatycznie całego powiatu.
- Lokale mieszkalne z rynku wtórnego, cena pojedynczego obiektu, dodatnia cena i powierzchnia, bez wykluczeń importera.
- Deduplikacja po identyfikatorze obserwacji ekonomicznej. Wszystkie rekordy muszą mieć hash źródła w manifeście badanego regionu.
- Rok kalendarzowy do ostatniej kwalifikującej się daty dokumentu; liczby opisują dostępne dane, nie pełny rynek.
- Adres oznacza dokładną ulicę i numer porządkowy w danej miejscowości, bez numeru mieszkania. Nie łączymy numerów wejść ani liter; nie jest to identyfikacja budynku ewidencyjnego.
- Liczebności adresów opisują jedynie adresy z obserwacjami w próbie, a nie wszystkie budynki miasta. Rekordy bez ulicy lub numeru są wykazane osobno.
- Minimum 30 obserwacji dla każdej mediany, także w grupach metrażu. Kwartyle z interpolacją liniową opisują środkowe 50% cen, nie przedział wyceny.
- Nie ustalamy czasu sprzedaży, negocjacji, stanu lokalu ani przyczyn różnic cen na podstawie samego RCN.
Próg prezentacji mediany w pojedynczej grupie: 30 obserwacji. Jest to reguła redakcyjna, nie gwarancja reprezentatywności.
Przykładowe rekordy z okolic pierwszego kwartyla, mediany i trzeciego kwartyla — nie są pełną próbą ani automatycznym doborem porównań dla Twojego lokalu:
- Michała Kleofasa Ogińskiego 17, Jelenia Góra · 2026-08-21 · 58,5 m² · 300 000 zł
- Leona Wyczółkowskiego 13, Jelenia Góra · 2026-03-20 · 34,04 m² · 220 000 zł
- Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 2, Jelenia Góra · 2026-07-10 · 35,2 m² · 275 000 zł
Wersja obliczeń: city-comparisons-v1. Identyfikator snapshotu: 19a36852499c40bc99b9c03cb5d17b2f572dab92e6ba5999c2fc5b6896192746. Suma kontrolna próby: bd7e0777cb36ca7a2e0aaa3ce60a933c837d380ba475d14e6995dd8f3e6e47fa. Suma kontrolna raportu: fa7614a10bf68c42833dbd3ba8bbc59a017833e7ebd8cfb563a12758d8ae4741.
Adresy z co najmniej trzema obserwacjami: 21
Rozpoznane połączenia ulicy i numeru porządkowego: 376. Adresy z tylko jedną kwalifikującą się obserwacją z badanego okresu: 309. 0 wpisów nie ma pełnej ulicy i numeru, więc nie przypisujemy ich do grup adresowych. To opis adresów obecnych w danych, nie spis wszystkich budynków w mieście.
Kilka sprzedaży pod tym samym numerem pozwala porównać różne lokale w bardzo bliskiej lokalizacji. Nie oznacza jednak, że wszystkie są odpowiednimi odpowiednikami Twojego mieszkania. Sprawdź powierzchnię, datę, zakres ceny i dostępne cechy każdego wpisu. Różne klatki mogą mieć osobne numery, dlatego liczb adresów nie utożsamiamy z liczbą budynków ewidencyjnych.
Najwięcej wpisów: Jana Sobieskiego 82A
Najliczniejszy adres w próbie to Jana Sobieskiego 82A: 4 obserwacji, czyli 0,9% wszystkich zakwalifikowanych wpisów miasta. Tabela adresów pokazuje także kolejne numery z największą liczbą obserwacji. Wyższa liczebność oznacza więcej zapisanych punktów odniesienia, a nie dowód szybszej sprzedaży.
Jeśli w wybranych porównaniach przeważa jeden numer, sprawdź, czy jego lokale odpowiadają Twojemu. Nie traktuj kilku wpisów z jednego adresu jak niezależnego potwierdzenia poziomu cen w całej dzielnicy. Powtarzający się numer jest powodem do przeczytania rekordów, nie do automatycznego odrzucenia poprawnych sprzedaży.
Najwięcej danych: 40–poniżej 60 m²
Grupa „40–poniżej 60 m²” stanowi 42,1% tej próby. Dla tej grupy mediana wynosi 6616 zł/m², a środkowa połowa stawek mieści się między 5613 zł a 7831 zł/m². Porównaj najpierw lokal o podobnej powierzchni, zamiast mnożyć miejską stawkę przez własny metraż. Tabele rozdzielają cenę całego mieszkania i cenę za metr, bo są to osobno obliczone mediany.
Każdy z czterech przedziałów metrażu ma co najmniej 30 obserwacji. Można więc pokazać wszystkie mediany, lecz różnica między nimi nie dowodzi wpływu samej powierzchni: grupy mogą mieć inny skład adresów i dat sprzedaży.
Wpisz adres mieszkania i sprawdź dostępne porównania — Jelenia Góra
Jak wykorzystać rozrzut cen przed wystawieniem oferty?
Środkowe 50% stawek w całej próbie mieści się między 5129 zł a 7810 zł/m². Szerokość tego przedziału odpowiada 41,5% miejskiej mediany. To miara zróżnicowania zapisanych mieszkań, a nie gotowe widełki dla konkretnego adresu. RCN nie pozwala przypisać dolnej części zakresu lokalom do remontu, a górnej lokalom po remoncie bez dodatkowego potwierdzenia.
Dla własnej oferty zapisz krótką listę pasujących rekordów i przy każdym wskaż potwierdzoną różnicę. Oddziel koszt mieszkania od innych składników ceny. Następnie porównaj propozycję z aktualnymi ofertami w podobnym budżecie. Kwota potrzebna na kolejny zakup jest ograniczeniem Twojego planu, ale nie stanowi dowodu wartości mieszkania.
Okres, źródło i granice tego zestawienia
Dane dotyczą wyłącznie miasta Jelenia Góra, regionu 0261, i okresu 2026-01-01–2026-09-18. Zbiór ma datę 2026-10-18. Najnowsza data wpisu nie jest datą zakończenia poszukiwania kupującego. Z opóźnienia publikacji ani z braku rekordu nie wnioskujemy o braku transakcji. Szczegółowe źródła, przykładowe zapisy i identyfikator badanej wersji są dostępne przy tabelach.
Do obliczeń dopuszczono mieszkania z rynku wtórnego, z dodatnią ceną pojedynczego obiektu i powierzchnią, bez wykluczeń zapisanych w imporcie. Duplikaty usunięto po identyfikatorze obserwacji ekonomicznej. Kompletność pobranej paczki nie potwierdza kompletności rynku, a wynik portalu jest orientacyjnym porównaniem i nie zastępuje operatu szacunkowego.
Źródła i dalsze sprawdzanie danych
Wskazówki redakcyjne oddzielamy od wyników obliczeń. Dane liczbowe analiz pochodzą z opisanego snapshotu RCN; umowne przykłady są oznaczone w tekście.
Sprawdź ceny mieszkań w okolicy
Wpisz adres i porównaj rzeczywiste ceny sprzedaży mieszkań z RCN. Wybierz miasto dostępne w kalkulatorze.